זעפרן – אוצר של מרפא

זעפרן

זעפרן, Crocus sativus Linnaeus, הוא צמח מרפא הנחשב כאחד מהתבלינים יקרי הערך ביותר, הן בשל דרך הפקתו המורכבת, המשווה לו ערך נדיר, וכן בשל איכותו האנרגטית, שהיא השפעה רחבת היקף, המתגלמת בשערות צלקת הפרח, הקטנות בגודלן וגדולות ביכולתן לרפא.

הזעפרן הינו תבלין שמופק מצלקות פרחי הכרכומים התרבותיים, ממשפחת האירוסיים. מוצא הפרח הוא בהודו, במדינת קשמיר ומשם הגיע לאירופה ולארצות ערב, שם שימושו מוכר זה מאות שנים. התבלין, הנמכר כאבקה, או בצורתו המקורית – חוטי הצלקת האדומים-זהבהבים.
מקור השם הוא בשם הערבי לצבע הצהוב, אספר, שהוא הצבע שמקנה התבלין בעת מיצויו בנוזל.

דרך ההפקה הייחודית של הזעפרן הוא באופן ידני, על ידי הוצאת שלושת הצלקות מכל פרח, בתקופת הסתיו, ממש בעת הפריחה. 

מעבר לאיכותו הקולינארית יוצאת הדופן של הזעפרן, בהכנת משקאות ליקרים, מזונות שונים וקינוחים מתקתקים ואקזוטיים, מוכר הזעפרן כסם האהבה של ימי הביניים, וכן כמיצוי צמחי למחלת הנפילה ולכאבי עיניים.

הזעפרן מוכר כאחד ממרכיבי הקטורת של כוהני בית המקדש בירושלים בתקופה העתיקה, מה שפותח לנו את השער לחקירה, היות והצמחים שנכנסו לקטורת זו, היו כולם צמחי מרפא לרוח כמו לגוף ולנפש, ומשני תודעה עוצמתיים, כאלו שיכלו לטהר מרחב קדוש ולהכין מצע פורה לעבודת האל.

הזעפרן מוכר כיום במחקרים כצמח מרפא העוזר להתמודד עם מנעד מצבים רגשיים עד מחלות נפש שונות. התבלין היוקרתי במטבח, נהפך לצמח מרפא נחקר ומוכר כמקל על דכאון, שווה ערך בפעילותו לפרוזאק, תרופה מוכרת וסינתטית. פעילותו כנוגד דכאון, השפיעה על מגוון תופעות הלוואי המתלוות לבעיה זו, כמו בעיות שינה, קושי בתפקוד מיני, השמנת יתר ובעיות אכילה שונות, וכדומה. בנוסף, תרופות נוגדות דכאון עשויות לעורר את מגוון תופעות הלוואי האלו ועוד, והצמח מנע בדרך עקיפה, החמרה של בעיות אלו.

איכותו המרפאה של הזעפרן

 

עוזר בהתמודדות עם לחץ ודכאון – היות ובזעפרן יש ערכים גבוהים של מגנזיום ואשלגן, מינרלים מווסתים עצבית והורמונאלית, וכן מאזנים את משק המים בגוף. אלו עשויים לקדם הפרשת סרוטנין, הורמון האושר.

לסיוע בהתמודדות עם מחלת הסרטן – נוגדי חימצון בזעפרן כמו קרטנואידים וויטמין C, עוזרים על ידי הפחתת הרדיקלים החופשיים, למגוון תופעות בגוף, חיזוק מערכת החיסון, וכן מלחמה בגידול סרטני. קרוסין, חומר פעיל המצוי בזעפרן הוא הגורם המרכזי לכך. המרצת מחזור הדם תומכת בבעיות פרקים, בדלקות שונות ועוד.

עוזר לאיכות הראייה – זעפרן עשיר בפרו-ויטמין A ובתרכובת זעפרנל, שמשפרים ראייה ברורה, וכן לחות לעין.

תומך בבעיות שינה – מרגיע ומשרה שלווה, העוזרת לשחרר ולהירדם, ולעוף לעולמות אחרים.

 

מהו הזעפרן במהותו?

 

מדובר בצמח מרפא המחובר למרכז האנרגטי של מרום הצ׳אקרה הראשונה. על אף צבעו הצהוב, המתקבל משימושו, בעת מיצוי בנוזל, צבע הצלקת המקורי הינו אדום עמוק מוזהב, ומצביע על איכותו היונקת מבסיס האדמה, ומרחיבה אותו לקבל שפע. מכאן, ניתן לתפוס את השפעתו המיטיבה על דכאון, שהינו חוסר באנרגיית חיים, וכן על היותו מרווה, מעדן והופך את המקום בו אנו נמצאים ברגע זה, למקום טוב, מאפשר ועשיר בשמחה. איכותו הנשית של התבלין, היות והוא מופק מצלקות פרח הנקבה של הכרכום, מצביע על איכותו המקבלת, הפותחת, העוטפת. הצלקות, שהן האיבר המוכן לקבל את תאי המין הזכריים, מסמנת לנו על איכותו של הפרח לעורר תשוקה, לקדם מעשה אהבה וחיבור בין הפן הזכרי והנקבי, המביא לאחדות. השלמות הזו, שמתבטאת בהתמסרות שמעורר בנו לחוש, תבלין הזעפרן, הן בגברים והן בנשים, הופך לריקוד סוער של אהבה על פני האדמה.

משקה ריקוד ירח נוצר בזכות השילוב בין צמחי המרפא המקודשים ומעוררי החיים: הזעפרן והמאקה. הזעפרן מביא את אפשרות ההתמסרות והנכונות לקבל, הירח האוהבת והמאירה, ובין מאקה שמביא את הפן הזכרי, הלוחם המוכן להתמסר, ולנוח על מצע של אהבה. ביחד, הם רוקדים לאור ירח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות