פרקטיקות עתיקות בשימוש הרפואה החדשה

עדן פלד - ריפוי טבעי שלם
פרקטיקטות עתיקות בשימוש הרפואה החדשה – עדן פלד

תרבויות עתיקות רבות החזיקו בחוכמת ריפוי מופלאה, וכללו פרקטיקות רבות, יישומיות ורוחניות כאחד, מהם קבלו השראה לניהול שגרת חיי היומיום. הבריאות אז היתה אחד עם הרוח, ושלמות גופנית היתה אחד עם השלמות הרגשית והרוחנית. לשם הבנת התפיסה הבסיסית של חוכמת הריפוי העתיקה נמפה צעד צעד את התפיסה ממנה שאבו כל התרבויות כולם את חוכמת הרפואה.

בהנחה כי גופנו המוחשי הוא גוף הבשר, הוא חומר אשר ניתן לראות, לחוש, לשמוע, לטעום ולהריח אותו, אנחנו מבינים כי זהו כלי הרכב בעולם הזה, תהיה האמונה שלנו אשר תהיה. כשאנחנו ניגשים למיפוי מנעד הרגשות של האדם, אנחנו בודקים ויודעים כבר משחר ההיסטוריה, כי אין האוהב, המרגיש את ליבו פועם בחוזקה, בהכרח יכול לומר כי זוהי תגובה ביוכימית בלבד, אלא שיש טריגר רגשי עלום שמפעיל אותה. נצא מתוך נקודת הנחה כרגע כי יש הלה נוספת מעבר לגוף הפיזי והיא הגוף הרגשי, המכונה בפי רבים נפש. זו היא המפעילה את הגוף בעתות אושר וגם משבר, וניתן לראות שהמדע התקדם וכיום אנחנו יותר ויותר רואים כי יש מחקרים על השפעת הרגש על הגוף. נוסיף לאלו גוף נוסף, נקרא לו הנשמה, והוא יסוד וניצוץ האנרגיה והחיבור הרוחני, ונשמה זו היא המהלכת כאן על האדמה בכלי הרכב שלה, הגוף והנפש שבו, והיא זו שיכולה להתנשא מעלה.

 

ההשפעה של צמחי המרפא משחר ההיסטוריה הייתה אחת בהשפעתה על כל הגופים האלו ומרפאים בכל התרבויות ידעו זאת, הכילו זאת והקישו מכך על הפרקטיקות שלהם. צמח היה בעל תכונות רפואיות כמרפא מיחושי בטן ובאותה נשימה כבעל השפעה על מנעד רגשי מסוים, העצמת תדר זה או אחר מבחינה רוחנית, וכשלוקחים אדם פלוס בעיה רפואית מסוימת פלוס הקשר רחב יותר, ותנאים אשר גרמו לבעיה להתפרץ בנקודה מסוימת, על הציר הזה בין המצב הנתון למצבו האידיאלי השלם של האדם – אפשר לקשר לצמח מסוים שיכול לתת מענה. מורכב?

זוהי האומנות בה התמחה המרפא בימים עברו וגם כיום.

אומנות זו אבדה מעט עם המחקר המדוקדק והפקעת הקשר, הן מהצמחים עצמם והן מהבעיות והאדם עצמו. כיום לבעיות בבטן ניתן צמחים שמשקמים רקמה רירית, אנטי זיהומיים ואולי אף ממריצי מרה, תלוי בהקשר. זו הסתכלות מלמטה למעלה, מגוף החומר אל גוף הנשמה. בדרך נוכל לעצור ולומר כדוגמא למשל, שצמחים מרים ממריצים את פעולת הלב, כפי שקבעה הרפואה הסינית, ויש בזה עוררות של האדם למציאות שלו והתמודדות מול אדישות שפיתח עד כה וגרמה לו לחוסר הכלה של סיטואציות שהביאו לעודף חומציות בקיבה (חומצה מופעלת ברגע שיש לעכל דבר מסוים, וכשיש שיא, מופרשת יותר חומצה, הבעיה מתחילה שזה מתחיל לחזור על עצמו תדיר).

 

יש לנו את היכולת גם כיום להשתמש בתפיסה השלמה של האדם כשאנחנו באים לרפא, ולהשתמש בתפיסה השלמה של הצמחים כשאנו באים לעבוד איתם לשם כך. הצמחים לא נבראו בשבילנו והם לא תפאורה אלא חיים בפני עצמם בבריאה מופלאה, בעלי תדר, בעלי רגש, בעלי מודעות. ניתן להשתוות עם צמחים ולדבר איתם בכל מיני מישורים, וכמרפא, יש אפשרות לתפוס את התדר שלהם ולהתאימו לצורך של האדם שמבקש ריפוי. בריאות היא שלמות הבריאה. לכל אדם תבנית שלמה, ולכל צמח היכולת להשיב את האדם לתבנית המיטבית שלו, האידיאלית.

נזכיר במילה את התרופות הכימיות וההבדל המהותי בינן לבין צמחי המרפא. צמחי המרפא מכילים עולם ומלואו בעוד שהתרופות הן היבט חומרי מבודד של אלמנטים בבריאה. כלומר, בלשון עממית, תרופה הינה עשויה ממרכיב כימי אחד, לרוב מסונתז (מוכן על ידי אדם) במעבדה, המקביל לחומר טבעי המרכיב מכלול של חומרים יחד, הם צמח ממקור טבעי. מכיון שלא למדנו ליצור כאלוהינו האהוב ברובנו, אין התרופות לרוב מכילות את ההשפעה השלמה על שיפור הבריאות, אלא מענה נקודתי על בעיה או חוסר בריאותי. מענה נקודתי זה לפעמים גורר שלל השפעות שלא ניתנה להן תשומת לב או שלא נמצאה להם תשובה הולמת עד כה, וזה מגיע עד השפעה שלילית לעיתים על הגוף ועל הבריאות, לאורך זמן או אף לטווח קצר.

פרקטיקות עתיקות

יש לנו פרקטיקות עתיקות שונות שלכאורה יכולות להיראות כסרות טעם בעידן המודרני, ואין אמת בכך. יש לנו פרקטיקות שמשלבות את האלמנטים השונים בטבע, כמו הקטרת שרפי עצים לטיהור, נקרא לזה מחטאים בשפה מערבית, או למשל שטיפה אנרגטית שיכולה להתפרש כפריקה של מטען חשמלי מסביבתו הקרובה של אדם. פרקטיקה של עישון צמחי מרפא לגירוי של הגוף להתחדש, או פרקטיקות עדינות יותר של נסיכת שמן שיש לו תכונות מרפא שונות, מרווה את העור, מזרים את הדם ועצם נסיכתו כבר עושה פלאים.

אם נשים את אלו לצד נטילת כדורים שונים, אינפוזיה שכבודה במקומה מונח או קיבוע רגל בגבס, ובל נזכיר חיתוך הבשר, הכנסת מצלמות זעירות וכדומה, נוכל להרגיש איך אם נסנן את מידת הציניות שיש לנו, את החשד בשרלטנות והספק בתועלת של הפרקטיקות העתיקות, נוכל לתת צ’אנס ולקבל אמון בצורה הדרגתית. רצוי להתחיל מחליטות צמחים לניקוז ליחה למשל לפני שרצים לאדם רואה שיכול לאבחן בעיות מבלי טכנולוגיה ודקירות, ולסגל הרגל של הכרת תודה וברכה הממלאות ברגש אהבה לכל הפחות, וזה הרבה מעבר לזה, ולהרגיש איך הדברים מתאמתים מול המציאות שכאן.

צמחי מרפא זה פלא

יש כאן הרבה רעיונות גדולים, ואם לא מובן משהו זה נהדר, כי הרעיון זה במידה מסוימת לזרוק אתכם לחלל לא ידוע ולא מוכר, חלל שבו נמתח ההגיון המוכר ואנחנו נסחפים לעולם של אנרגיה, שם מצויים גם הצמחים. יש בצמחים מידה של מוחשיות, אותה אנחנו מכירים, מהמחקר, מהפרקטיקה הרפואית הקלינית, ממדעים ופרמקולוגיה, לפחות בבסיסה. אך יש גם בצמחים האלו אנרגיה, ואת זו אנחנו שואפים להכיר כדי להשתמש בחוכמה, ולשתף איתם פעולה למען הצלחת ושגשוג הבריאה.

אם כיום נשכיל ונשתמש בצמחי המרפא ובפרקטיקות העתיקות לשם ריפוי, בקליניקה ובשטח, בחליפות ובבתים מבטון, זוכרים ריחו של טבע ממעברים ורגעים – נוכל לאחד שוב את התפיסה השלמה של האדם, הריפוי והצמחים שביניהם.

פרקטיקה כמו אגווה פלורידה למשל – מים פרחוניים מהאמזונאס היא דוגמא נפלאה. אם נסתכל על פניו, אין ממשי בפרקטיקה זו על מנת להצדיק את הקסם הרב השרוי בשימוש שבה. מים פרחוניים נועדו על מנת לטהר באמזונאס ובאנדים את המרחב של המרפא, קרי סביבתו, כליו ואיברי גופו, ביניהם גם אלו המשמשים לריפוי. בהתזה של התרסיס או משיחתו על הידיים ואיתם את הפנים, נכנס המרפא על ידי שימוש בחוש הריח, חוש המגע ומעבר להם אל מימד ריפוי שאותו הוא מכיר ואת גבולותיו הוא קובע. קובע ומשנה ככל העולה על רוחו, ובזרימת נהר הבריאה.

את המים מתיזים לפני מפגש טיפולי, טקס (השם שמכנים שאמאנים את המפגש הטיפולי, בו שלמות הריפוי של הגוף, הנפש והנשמה אחד הם), או רגע במציאות שבו מרגישים את הצורך או הרצון, ואולי אף שאיפת הלב.

מהם המים האלו? ייחודיים לכל מרפא – יש מתכונים קבועים לכל שבט, לכל איזור וגם כאלה מפורסמים יותר כיום, אך בבסיסם הם מלאכותיים ויש בהם חומרים כימיים. לכל מרפא יש את התערובת הפרטית שלו, ודרך ההכנה לרוב היא בהשריית פרחים במים והטמנתם באדמה לזמן מה, או ובנוסף שימוש באלכוהול על מנת למצות את הריח והאיכות הרפואית מהר יותר. המרפאים אף נוהגים לשתות את המים ונעזרים בהם לחזיונות וראייה גבוהה, או פשוט משפריצים את המים על האדם.

המים הפרחוניים מטהרים את המרחב על שלל התדרים שבו, מהחומרי ועד הגבוה ביותר, ועוצמתם של הפרחים כמו גם עדינותם הרבה המתבטאת בתדר עדין ומרומם זה, מדהימה לאין שיעור.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות